De woningbouw in Nederland blijft ver achter bij de doelstelling van 100.000 nieuwe woningen per jaar. Volgens Peter Boelhouwer, hoogleraar woningmarkt aan de TU Delft, speelt falend beleid daarbij een grote rol. "Ik was heel blij toen het kabinet viel, want de huurbevriezing ging van tafel", zegt hij. Die maatregel zou woningcorporaties financieel beperken, waardoor nieuwbouwprojecten onder druk kwamen te staan.
De woningbouw kampt met een reeks problemen, zoals stikstofregels, personeelstekorten en trage vergunningsprocedures. Deze obstakels versterken elkaar, wat het realiseren van nieuwe woonwijken bemoeilijkt. In 2024 werden slechts 67.000 bouwvergunningen verleend. "Het is niet de ruimte die ontbreekt", stelt Boelhouwer. "Het probleem is dat veel potentiële bouwlocaties complex zijn en bezwaarschriften eenvoudig kunnen worden ingediend."
Een oplossing ligt volgens hem in industrieel bouwen. Bedrijf Van Wijnen bouwt met slechts 50 medewerkers tot vier woningen per dag in een woningfabriek. CEO Peter Hutten: "Die 50 mensen doen het werk van 1350 bouwvakkers." De geautomatiseerde productie verkort procedures en vermindert stikstofuitstoot.
Hutten verwelkomt het aanwijzen van 24 zogeheten 'doorbraaklocaties' en de aanbevelingen van commissie STOER om bezwaarprocedures te versnellen. "Focus is precies wat we nodig hebben." Tegelijk vindt hij dat de sector zelf actiever moet worden. "Ik vind ons soms een zeursector."
Boelhouwer pleit voor een toekomstvisie en duidelijke keuzes. "We kunnen niet aan alle eisen tegelijk voldoen zonder dat de bouw vastloopt."
Bron: NU.nl