De houten interpretatie van Rembrandts De Nachtwacht door houtkunstenaar en parketlegger Jakko Woudenberg uit Warmenhuizen is in de Verenigde Staten gepresenteerd en trekt daar brede belangstelling binnen de internationale vloeren- en designsector. Het werk is opgebouwd uit 195.000 houten blokjes van 1 bij 1 bij 1 centimeter en vervaardigd uit bijna zestig houtsoorten om het originele kleurpalet te benaderen.
© Jakko Woudenberg
Tijdens een prestigieuze tentoonstelling van de National Wood Flooring Association werd het werk als vloerinstallatie getoond. De reacties waren enthousiast, met als opvallende uitspraak: "People need to see this." Woudenberg zelf ervoer de presentatie als bijzonder intens. "Ik was daar bijna een soort superster. Iedereen wilde met me op de foto." Hij gaf aan dat de belangstelling in de VS mede voortkomt uit de waardering voor Nederlandse meesters: "Ze zijn daar gek van de Hollandse meesters. Ik ben sowieso een vreemde in de vloerenwereld en de enige in de wereld die zoiets maakt."
Het project heeft een lange aanloop. Woudenberg begon dertig jaar geleden als leerling-parketlegger met het idee om De Nachtwacht in hout te vertalen. In 2022 plaatste hij de eerste 'pixel'. "Het gaat om het verhaal rond de Nachtwacht, maar ik zoek ook verbinding met mensen."
De overtocht naar Amerika werd mogelijk gemaakt via een spontane donatieactie. "En nu ligt 'ie dus in Amerika. Een raar idee, maar wel fantastisch. Het is ook voor het eerst dat ik het zo hoog van boven heb gezien. Toen was ik wel even stil. Het is echt mooi gemaakt. De echte Nachtwacht zal het Rijksmuseum nooit verlaten, maar nu is er eentje die reizen kan."
Het werk blijft een jaar in de VS en kan mogelijk verder reizen langs musea. Woudenberg ziet het project als erkenning voor ambacht en samenwerking: "Het is een verhaal van kunst, van Rembrandt en vakmanschap. Ik hoop vooral ook jongeren te inspireren om out of the box te denken. Er kan zoveel met hout."
Over toekomstige mogelijkheden zegt hij: "Je kunt erop lopen en dansen, maar ik heb nu ook wel gezien dat het misschien ook wel eigenlijk rechtop moet. Dat ga ik nu onderzoeken, hoe."
Bron: NH Nieuws