De Europese meubelindustrie krijgt opnieuw een flinke klap te verwerken. De bekende Oostenrijkse fabrikant ADA Möbel heeft faillissement aangevraagd. Het bedrijf, een belangrijke speler in het middensegment, kampt met een schuldenlast van circa 30 miljoen euro. Hoewel er wordt gezocht naar een doorstart, staan honderden banen op de tocht.
© ADA Möbel
ADA Möbel, gevestigd in het oosten van Stiermarken, is een gevestigde naam in de internationale meubelwereld. De insolventie treft direct de werknemers in de Oostenrijkse vestigingen Anger en Raaba, maar de onzekerheid strekt zich ook uit naar de productiecentra in Roemenië en Hongarije. In totaal staan er alleen al in de regio Stiermarken zo'n 180 banen op de tocht.
Dalende orderintake en geopolitieke druk
De oorzaken voor de financiële problemen zijn tekenend voor de huidige uitdagingen in de gehele Europese meubelsector. Volgens vertegenwoordigers van ADA zijn de orders met ongeveer 20% gedaald ten opzichte van de prognoses.
De meubelfabrikant wijst twee hoofdoorzaken aan voor deze daling:
- Consumentenvertrouwen: De afnemende vraag bij de eindgebruiker door inflatie en economische onzekerheid.
- Geopolitieke instabiliteit: Voortdurende onrust die de internationale handel en de verkoopvolumes onder druk zet.
Sanering en zoektocht naar investeerders
Ondanks eerdere pogingen om het tij te keren – waaronder operationele aanpassingen en de gedeeltelijke verkoop van activa – bleek de schuldenlast van 30 miljoen euro onhoudbaar. Het bedrijf heeft echter nog niet de handdoek in de ring gegooid. Achter de schermen wordt hard gewerkt aan een herstructureringsplan.
Het doel is om de activiteiten in afgeslankte vorm voort te zetten. Hiervoor is ADA Möbel nu actief op zoek naar nieuwe investeerders die de kernactiviteiten willen veiligstellen en de toekomst van de fabrikant kunnen stabiliseren.
Impact op de regio
Lokale politieke leiders in Oostenrijk reageren bezorgd. Het omvallen van een dergelijke grote werkgever heeft vaak een domino-effect op de regionale economie, variërend van dalende belastinginkomsten tot een lagere koopkracht bij de lokale bevolking. Voor de Nederlandse en Belgische retailpartners van ADA betekent dit faillissement vooral onzekerheid over lopende orders en de toekomstige leverbaarheid van de collecties.
Bron: www.krone.at