U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN

Nederlandse startups missen toegang tot miljarden aan durfkapitaal

Nederlandse startups groeien achter bij internationale collega's, terwijl er volgens onderzoek van Quote zo'n €30 miljard aan durfkapitaal beschikbaar ligt. Vorig jaar werd er echter slechts €2,5 miljard geïnvesteerd in Nederlandse startups, waardoor het innovatielandschap onder druk staat.

© Andrii Yalanskyi | Dreamstime

Demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans benadrukt het contrast met Amerika: de vijf waardevolste Amerikaanse bedrijven zijn gemiddeld 34 jaar oud, terwijl Nederlandse topbedrijven gemiddeld 84 jaar tellen. "Innovatie komt vaak van jonge bedrijven; oude bedrijven hebben er belang bij dat alles blijft zoals het is," aldus Karremans.

Cijfers ondersteunen deze constatering. Slechts 21,5 procent van de Nederlandse startups groeit uit tot een scale-up, tegen 23,1 procent gemiddeld in Europa, 40,6 procent in Duitsland en 54,1 procent in de VS. Tegelijkertijd daalt de R&D-intensiteit in Nederland bij ongewijzigd beleid van 2,18 procent in 2022 naar 2 procent in 2030. De focus op handel en dienstverlening beperkt innovatie verder.

Het probleem ligt niet bij het beschikbare geld, maar bij de distributie. PwC rapporteerde dat het kapitaal dat wel beschikbaar is vaak naar buitenlandse startups gaat, waardoor Nederlandse innovators worden benadeeld. Het nieuwe kabinet onder leiding van Rob Jetten heeft aangekondigd extra financiering beschikbaar te stellen voor startups, maar structurele toegang tot durfkapitaal blijft een uitdaging.

Volgens Quote is er voldoende privékapitaal aanwezig, maar het komt niet bij de juiste bedrijven terecht. Voor Nederlandse startups is het dus een kwestie van vinden én benutten van de beschikbare middelen om internationale concurrentie bij te benen.

Bron: Quote

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer