Ruim 55 procent van de Nederlandse huishoudens beschikt over meer woonruimte dan op basis van internationale normen noodzakelijk zou zijn. Dat blijkt uit een analyse van stadsgeograaf Cody Hochstenbach (Universiteit van Amsterdam), gepubliceerd in economenvakblad ESB. Als deze huishoudens gemiddeld 11 m² zouden inleveren, kan het huidige woningtekort theoretisch binnen de bestaande voorraad worden opgelost.
© Funda.nl
Deze grote woning in Breda heeft een woonoppervlakte van 168 m² en staat te koop voor €1.350.000.
Hochstenbach baseert zich op Brits onderzoek naar ruimtegebruik in relatie tot huishoudgrootte, gecombineerd met cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens die maatstaf volstaat 40 m² voor een alleenstaande. Van 'overdaad' is sprake bij 80 m² voor één persoon of 100 m² voor twee personen. Een huishouden van vier personen zou met 70 m² uitkunnen; vanaf 140 m² geldt de woning als royaal.
Door de relatief ruime Nederlandse woningvoorraad valt een groot deel van de huishoudens in deze categorie. Hoogleraar Marja Elsinga (TU Delft) wees er eerder op dat de gemiddelde woonruimte per persoon groeide van 8 m² rond 1900 naar 53 m² nu.
Het officiële woningtekort bedraagt bijna 400.000 woningen. Uitgaande van gemiddeld 120 m² per nieuwbouwwoning komt dat neer op circa 46 miljoen m². Volgens Hochstenbach zou efficiënter gebruik van bestaande ruimte een deel van die vraag kunnen opvangen.
Hij pleit onder meer voor kleinere nieuwbouwwoningen, meer hospitaverhuur en het heroverwegen van fiscale prikkels zoals de hypotheekrenteaftrek en overdrachtsbelasting om doorstroming te bevorderen.
Bron: Vastgoedmarkt