Er is weer beweging in de cao-onderhandelingen voor de afbouwsector. Nadat de achterban van werkgeversvereniging NOA het eerdere resultaat blokkeerde, is er achter de schermen intensief onderhandeld. Het resultaat: de loonsverhoging wordt naar voren gehaald, terwijl de omstreden 60/80/100-regeling definitief van de baan is.
De patstelling ontstond toen bleek dat de vakbondsleden (FNV) massaal akkoord waren, maar de werkgevers de hakken in het zand zetten. Om een langslepende onzekerheid voor bedrijven en personeel te voorkomen, zijn de partijen nu tot een compromis gekomen waarbij op diverse punten is geschoven.
© FNV
De belangrijkste wijzigingen op een rij:
Het nieuwe pakket bevat een aantal cruciale aanpassingen ten opzichte van het eerdere resultaat dat door de werkgevers werd afgewezen:
- Loonstijging versneld: De afgesproken loonsverhoging van € 30,- bruto per maand en de stijging van toeslagen met 4,5% worden naar voren gehaald. Oorspronkelijk zouden deze per 1 april 2026 ingaan, maar dat wordt nu 1 februari 2026.
- Schrappen 60/80/100-regeling: De nieuwe keuzemogelijkheid binnen de zware-beroepenregeling (waarbij werknemers 60% werken tegen 80% loon en 100% pensioenopbouw) komt volledig te vervallen. Voor werkgevers betekent dit een zorg minder op het gebied van complexe personeelsplanning.
- Geen wijziging in 80/90/100-regeling: Alle voorgestelde aanpassingen aan de bestaande 80/90/100-regeling zijn geschrapt. De huidige regels blijven onveranderd van kracht.
- Hogere prijscompensatie in 2027: Als tegemoetkoming voor het schrappen van de nieuwe seniorenregelingen, wordt de Automatische Prijscompensatie (APC) voor 2027 verhoogd van 1% naar 1,25%.
Wat betekent dit voor de ondernemer?
Voor ondernemers in de afbouw – van stucadoors tot vloerenleggers en plafondmonteurs – brengt dit resultaat gemengde signalen. Enerzijds biedt het sneller duidelijkheid over de loonkosten voor het komende jaar, wat essentieel is voor de calculaties in lopende en nieuwe projecten. Anderzijds worden de kostenverhogingen eerder voelbaar op de balans door de vervroeging naar februari.
Het wegvallen van de 60/80/100-regeling kan voor veel bedrijven een verlichting zijn in de administratieve en operationele druk, aangezien deze regeling door veel werkgevers als lastig uitvoerbaar werd gezien.
Stemming geopend
Hoewel de onderhandelaars eruit zijn, hebben de vakbondsleden het laatste woord. De FNV heeft de stemming inmiddels geopend. Leden hebben tot 24 januari 2026 de tijd om hun stem uit te brengen over dit definitieve bod. Indien de leden instemmen, is de nieuwe cao Afbouw een feit.
Bron: FNV