De bloemenbranche maakt een duidelijke transitie door. Waar lokaal vakmanschap en verkoop via supermarkten jarenlang de boventoon voerden, ontstaat steeds meer ruimte voor filialiserende retailformules met een sterke merkidentiteit. Dat stelt Marcel Jansen, ondernemend marketingspecialist met een creatieve mindset, die de ontwikkelingen in retail en branding op de voet volgt.
"Naast lokaal vakmanschap en verkoop via supermarkten zien we een duidelijke beweging richting sterk herkenbare spelers met nationaal en zelfs internationaal bereik," aldus Jansen. "De bloemenretail omarmt steeds meer de kracht van branding en schaal."

Internationale ketenvorming versnelt
Volgens Jansen zijn de voorbeelden inmiddels talrijk. Zo telt BLUME2000 SE meer dan 250 winkels in Duitsland en opende het recent zijn eerste fysieke vestiging buiten de landsgrenzen, in Basel. In Frankrijk groeide Monceau Fleurs, onderdeel van de Emova Group, uit tot een keten met ruim 200 winkels op basis van een franchisemodel.
"In Scandinavië zie je dezelfde ontwikkeling," zegt Jansen. "Mester Grønn is met circa 150 winkels de grootste bloemistenketen van Noorwegen, met een sterke focus op duurzaamheid en logistiek. En in Denemarken groeide Gamst Blomster in korte tijd door naar 27 verkooppunten, vaak rond supermarkten."
Ook Nederland volgt voorzichtig
Ook in Nederland tekent zich volgens Jansen een vergelijkbare beweging af, zij het op kleinere schaal. "Waar het aantal zelfstandige bloemisten terugloopt, ontstaat ruimte voor regionale ketens die sterker inzetten op gemak, beleving en schaalvoordelen," stelt hij. Hij noemt onder meer Hendriks Eigentijds Thuis, Van Beest Bloemen en Planten en BLOEM! als voorbeelden van formules die werken aan herkenbaarheid en consumentenbinding.
Vertrouwen in formule
Opvallend is dat bloemen nauwelijks merkwaarde kennen op productniveau, maar juist wél aan de retailkant. "Waar merken op productniveau eigenlijk niet bestaan, omarmt de retailkant van de bloemenmarkt steeds nadrukkelijker de meerwaarde van consistente branding," aldus Jansen. "Het vertrouwen in de lokale vakman maakt plaats voor vertrouwen in een naam en een herkenbare winkelformule."
Retailketens als mediakanaal
De impact van deze ketens reikt verder dan alleen verkoop. "Blume2000 alleen al bereikt jaarlijks zo'n 50 miljoen klanten," zegt Jansen. "Voor veilingen, kwekers en veredelaars zijn deze ketens niet alleen een belangrijk afzetkanaal, maar ook een krachtig mediakanaal richting de consument."
Volgens hem spelen deze formules een steeds grotere rol in inspiratie, advies, productbeleving en thema's als duurzaamheid en zichtbaarheid in de winkel.
Schaal en vakmanschap
Jansen verwacht dat de invloed van consumentgerichte ketens verder zal toenemen, ondanks het groeiende volume bij supermarkten. "De toekomst van de waarde in de bloemenbranche ligt juist bij de combinatie van lokaal en creatief vakmanschap én de schaalvoordelen van sterke retailmerken," stelt hij.
"De toegevoegde waarde zit in persoonlijke service en aandacht van de lokale bloemist, gecombineerd met herkenbare retailmerken. Die zijn bij uitstek in staat om consumenten te verleiden en te verbinden met bloemen en planten. Die kracht mag in de branche niet langer onderschat worden."
Bron: LinkedIn