Een bericht in de Facebookgroep Pure Pascale heeft rond de jaarwisseling geleid tot discussie over het servies van Pascale Naessens. Aanleiding was de constatering van een groepslid dat op het etiket van het aangekochte servies 'Made in China' stond, terwijl de prijs daar volgens haar niet bij aansloot. De post leidde tot uiteenlopende reacties binnen de community.
© Pure Pascale
Sommige volgers uitten kritiek op wat zij zien als massaproductie van ogenschijnlijk handgemaakt keramiek, terwijl anderen erop wezen dat productie in Europa het servies aanzienlijk duurder zou maken. Ook werd benadrukt dat producent Serax een commercieel bedrijf is en dat consumenten uiteindelijk zelf een keuze maken.
Naessens reageert dat de kritiek vooral voortkomt uit misverstanden. Ze benadrukt dat zij haar prototypes zelf met de hand maakt, maar dat volledige productie op ambachtelijke wijze niet haalbaar is. Volgens haar zou dat te arbeidsintensief en kostbaar zijn. Het glazuren en afwerken van de stukken gebeurt wel handmatig, in China. Daar bevinden zich volgens haar gespecialiseerde vakmensen, passend bij de lange keramiektraditie van het land.
© Pure Pascale
Producent Serax liet eerder weten dat grootschalige keramiekproductie in Europa nauwelijks mogelijk is vanwege het ontbreken van vakmanschap. China biedt volgens het bedrijf zowel technische kennis als schaal. Ook ecologische argumenten spelen een rol bij de keuze voor productie over zee.
China-deskundige Dorien Emmers (KU Leuven) begrijpt de verwarring bij consumenten, mede door de ambachtelijke marketing, maar wijst erop dat het beeld van 'made in China' als inferieure kwaliteit achterhaald is, zeker bij keramiek.
Bron: Nieuwsblad
Meer informatie:
Pure Pascale
[email protected]
www.purepascale.com