Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
'Uitspraak is voor ons én de hele beddenbranche ingrijpend'

Gerechtshof haalt streep door vonnis: Norma moet verkoop ‘Hotel Chique’ collectie per direct staken

Een flinke tegenvaller voor G&G Sales International (Norma) en een grote overwinning voor Luxury Bedding Company (LBC), de distributeur van Serta. Het Gerechtshof Arnhem-Leeuwarden heeft in een arrest van 2 december 2025 het eerdere vonnis van de rechtbank vernietigd. Het hof oordeelt dat de Norma Hotel Chique-collectie inbreuk maakt op de auteursrechten van de Serta Luxury-collectie. G&G moet de verkoop van een groot aantal modellen onmiddellijk staken en schadevergoeding betalen.

De zaak sleept al jaren voort en zorgt voor de nodige onrust in de beddenbranche. Waar de rechtbank in 2023 nog oordeelde dat de bedden van Serta geen auteursrechtelijke bescherming toekwamen, oordeelt het hof in hoger beroep nu 180 graden anders. Volgens het hof zijn de specifieke combinaties van de hoofdborden met de omlijsting van de matrassen wel degelijk aan te merken als 'auteursrechtelijke werken'.

© Leo Elenbaas | Wonen360.nl

'Eén op één overgenomen'
Centraal in het geschil staat de Serta Luxury collectie 2.0. Volgens LBC heeft concurrent G&G met hun Norma Hotel Chique collectie 22 van de 32 modellen "één op één" overgenomen. Het hof gaat hierin mee.
Het hof stelt dat de combinatie van de "weelderige, gedetailleerde en overdadige" hoofdborden met de specifieke 'diamond' (ruitjes) of 'tube' (staafjes) patronen op de matrasomlijsting een "eigen intellectuele schepping" is van de maker. Hoewel bedden gebruiksvoorwerpen zijn en trends volgen (zoals de 'Hotel Chique' stijl), oordeelt het hof dat LBC door de "over-profilering" en "over-dimensionering" een uniek, persoonlijk stempel op de ontwerpen heeft gedrukt dat afwijkt van het vormgevingserfgoed.

Verbod en dwangsommen
De gevolgen voor G&G zijn ingrijpend. Het hof beveelt het bedrijf uit Helmond om met onmiddellijke ingang elke inbreuk in Nederland te staken. Dit betekent een direct verkoop-, productie- en promotieverbod voor de volgende modellen uit de Norma-collectie, die volgens het hof nabootsingen zijn van Serta-modellen:

- Vanquish Royal (kopie van Serta Brut)
- Vantaye (kopie van Serta Casaletto)
- Mirage (kopie van Serta Chandon)
- Spectre (kopie van Serta Chess)
- Continental (kopie van Serta Classico)
- Ghost (kopie van Serta Cydonia)
- Vanquish (kopie van Serta Lounge)
- Shadow (kopie van Serta Magnifique)
- Phantom (kopie van Serta Magnum)
- Cullinan (kopie van Serta Pandora)
- Dawn (kopie van Serta York)

Op overtreding van dit verbod staat een dwangsom van € 5.000,- per individueel bed of € 50.000,- per dag, met een maximum van een half miljoen euro.

Schadevergoeding en winstafdracht
Naast het verkoopverbod moet G&G een registeraccountant inschakelen om inzicht te geven in de volledige inkoop, verkoop, voorraad en winst van de inbreukmakende bedden. G&G is veroordeeld tot het vergoeden van de door LBC geleden schade, die in een aparte procedure (schadestaat) nader bepaald zal worden, en moet de proceskosten van beide instanties betalen.

Ook moet G&G het bedrag terugbetalen dat LBC na het eerdere, nu vernietigde, vonnis van de rechtbank aan G&G had betaald.

Wending in de zaak
Deze uitspraak betekent een definitieve wending in een dossier dat al sinds 2022 speelt. Destijds legde LBC al beslag op de voorraad van G&G en sommeerde het diverse dealers. De rechtbank floot LBC in 2023 terug, oordelend dat de bedden niet uniek genoeg waren en LBC onrechtmatig handelde richting de wederverkopers van Norma.

Het gerechtshof heeft die redenering nu volledig van tafel geveegd. De claim van G&G dat de ontwerpen slechts een algemene stijltrend (zoals Treca de Paris) volgden, werd door het hof verworpen. Het 'smoel' van de Serta-bedden wordt volgens de rechters bepaald door creatieve keuzes die auteursrechtelijk beschermd zijn.

Voor retailers die de betreffende Norma-modellen in de showroom hebben staan, betekent dit arrest dat de handel in deze specifieke uitvoeringen per direct onrechtmatig is.

©  G&G Sales International B.V.

"Slechts een persoonlijk tintje"
In een reactie laat marketingmanager Michael van Rooij namens Norma het volgende weten: "Het auteursrecht betreft uiteindelijk slechts een persoonlijk tintje, van de ontwerper, betreffende de specifieke combinaties van stikselpatronen op de hoofdboorden in samenhang met de omlijsting van de matrassen. Hoewel het hier een klein aspect van het totale ontwerp betreft, heeft deze uitspraak betekenis voor de gehele beddenbranche. Alle producenten of importeurs kunnen immers tegen een persoonlijk tintje in de ontwerpen van bedden aanlopen. Dit is vooral zo, daar de ontwerpen van de hoofdboorden en de omlijstingen voortvloeien uit de mogelijkheden en instellingen van de naaimachines", is hij van mening.

"De uitspraak is voor G&G inderdaad ingrijpend", gaat hij verder, "met betrekking tot de collectie in de huidige vorm. Volgens G&G is deze uitspraak niet alleen voor haar ingrijpend, maar voor de hele branche. G&G zal daarom haar producten zo snel mogelijk aanpassen, al dan niet in overleg met de retailers. Onze dealers zijn inmiddels geïnformeerd en na een kleine aanpassing aan de showroommodellen kunnen we weer verder met onze collectie."

Van een definitieve wending in de zaak is vooralsnog geen sprake. "G&G onderzoekt een cassatieberoep bij de Hoge Raad", besluit Van Rooij.

©  G&G Sales International B.V.

Meer informatie:
Norma BV
Nijverheidsweg 4
5705 BN Helmond
[email protected]
www.norma.nl

Luxury Bedding Company
Duurzaamheidstraat 23
8094 SC Hattemerbroek
088 – 784 8383
[email protected]
www.luxurybeddingcompany.nl

Gerelateerde artikelen → Zie meer