Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Bezettingsgraad in de productie opnieuw stabiel

Belgische meubelindustrie toont veerkracht en tekenen van herstel

De Belgische meubelindustrie beleefde in 2024 opnieuw een moeilijk jaar.
Voor het tweede jaar op rij daalde de omzet fors, met ongeveer –7%, waardoor de totale sectoromzet net onder de 2 miljard euro uitkwam. Ook in het eerste semester van 2025 bleef het tij ongunstig. De omzet daalde opnieuw en kwam 5,7% lager uit dan in het eerste semester van 2024.

© Vadym Andrushchenko | Dreamstime

Deze aanhoudende krimp bevestigt dat de sector nog altijd onder druk staat, zowel door de eerder zwakke vraag in de bouwsector als door voorzichtige consumentenbestedingen.

De terugval was voelbaar in alle productgroepen. Geen enkel segment kon de neerwaartse trend doorbreken. Kantoor- en winkelmeubelen (-8,5%) en matrassen en bedbodems (-17,4%) werden het zwaarst getroffen. Het woonmeubilair kende een omzetdaling met 2,5% en de omzet van de keukenmeubelen ging met 3,5% achteruit.

Door het ontbreken van betrouwbare gegevens over de afzetprijzen kan geen schatting gemaakt worden van de evolutie van de omzet in volume.

Volgens de productie-index daalde het productievolume met 2,1% in het eerste semester van 2025 ten opzichte van dezelfde periode in 2024.

© Fedustria

© Fedustria

Uitvoer en invoer van meubelen daalden
De Belgische meubeluitvoer (incl. doorvoer) daalde in 2024 met 1,5% en zakte in het eerste semester van 2025 fors verder met –10,1% tegenover dezelfde periode een jaar eerder. Ongeveer 89% van de uitvoer gaat naar de EU-markt, waar de leveringen 8,6% lager lagen.

Binnen de EU evolueerden de belangrijkste exportmarkten verschillend. De verkoop aan Frankrijk, met een aandeel van 29,2% de belangrijkste exportmarkt, viel met 10,8% terug. Op de Duitse markt, de tweede belangrijkste exportmarkt (aandeel 28,2%), kon 2,2% meer verkocht worden. De meubeluitvoer naar Nederland staat met een aandeel van 21,5% op de derde plaats en ging na een daling met 11,6% in 2024 tijdens het eerste semester van 2025 verder achteruit met 9,8%.

Buiten de EU bleef de Verenigde Staten de grootste exportmarkt (2,9% marktaandeel). In 2024 steeg de export daar met 15,3%, maar in het eerste semester van 2025 volgde een scherpe daling van 20,9%, onder meer door hogere invoerrechten. Ook het Verenigd Koninkrijk (2,5% marktaandeel) kende een terugval van circa –18%, na nog een stijging van ongeveer 12% in 2024.

De meubelinvoer steeg in 2024 met 3,6%, maar daalde in het eerste semester van 2025 met 2,3%. Na twee jaren van daling steeg de invoer uit China in 2024 met 21,2%. In het eerste semester van 2025 volgde opnieuw een stevige groei van 14,1%. China blijft, met een aandeel van 32,7%, de belangrijkste en zeer dominante leverancier van meubelen op onze markt. De Nederlandse meubelinvoer (aandeel 14,8%) steeg lichtjes (+1,9%), terwijl de Duitse invoer (aandeel 10,3%) met 14,1% daalde. Polen, de vierde belangrijkste leverancier met een aandeel van 9,1%, leverde 6,1% meer op onze markt.

Bezettingsgraad herstelt en investeringsbereidheid blijft onzeker
De bezettingsgraad van de productiecapaciteit in de Belgische meubelindustrie daalde in 2023 en 2024 tot gemiddeld 73%, het laagste niveau in tien jaar. In de eerste zes maanden van 2025 klom de bezettingsgraad opnieuw boven de 80%, tot 83,2%, waarmee de sector terug een normaal niveau bereikt.

Of deze hogere bezettingsgraad zich vertaalt in meer investeringen is nog onduidelijk. In het eerste semester van 2025 bleven de investeringen dalen met 2,4%, na een forse terugval van 16,7% in 2024.

© Fedustria

Tewerkstelling daalde opnieuw
In 2024 waren 8.739 werknemers actief in de meubelindustrie. T.o.v. 2023 is dit een daling met 820 werknemers of -8,6%. In het eerste kwartaal van 2025 daalde de tewerkstelling verder: -4,9% t.o.v. dezelfde periode 2024.

Ondernemersvertrouwen trok fors aan, gevolgd door sterke daling
© Fedustria

De conjunctuurcurve van de meubelindustrie – een belangrijke graadmeter voor het ondernemersvertrouwen die gemiddeld drie maanden voorloopt op de reële economische activiteit – steeg in de periode mei-augustus 2025 spectaculair. Voor het eerst in lange tijd kwam de curve boven nul uit, wat betekent dat meer bedrijfsleiders optimistisch dan pessimistisch zijn over de toekomstige evolutie van de sector. In september 2025 volgde echter een sterke daling.

© Fedustria

Het niveau van bestellingen in de meubelhandel in 2025 blijft eerder laag, al lijkt zich sinds de zomermaanden een kentering te voldoen, met groeicijfers in juli en augustus na een zwakke maand juni. Gecumuleerd voor de eerste 8 maanden lagen de bestellingen 1,5% hoger dan in 2024.

Vooruitzichten voor 2025: gematigd positief maar onzeker

Consumentenvertrouwen herstelt
Na een historisch dieptepunt midden 2022 door de energiecrisis herstelden het Belgische en Europese consumentenvertrouwen in 2023 en 2024. Vanaf eind 2024 sloeg de stemming opnieuw om en werden de Belgische en Europese consumenten pessimistischer, maar sinds mei 2025 is er opnieuw een opwaartse trend merkbaar.

© Fedustria

Een verdere verbetering van het consumentenvertrouwen kan in 2025 een positief effect hebben op de binnenlandse vraag naar meubelen, al blijft de groei van de investeringen in woningen wel nog negatief.

Internationale handel: bron van onzekerheid

De Amerikaanse handelsmaatregelen hebben een algemeen remmend effect op de wereldeconomie. Het handelsakkoord afgesloten tussen de VS en de EU beperkt de tarieven voor producten van Europese oorsprong tot 15%. Exporteurs uit andere landen worden aan hogere tarieven onderworpen wat op de VS-markt voor Belgische producten een concurrentieel voordeel zou kunnen bieden.

Anderzijds bestaat het risico dat producten waarop hoge tarieven worden geheven worden omgeleid naar de EU-markt en zo de concurrentiedruk verhogen. Fedustria pleit dan ook voor het nodige markttoezicht om oneerlijke handelspraktijken zoals dumping te vermijden en ook erop toe te zien dat ingevoerde producten voldoen aan de in Europa geldende normen.

Economische vooruitzichten eurozone en België
Ondanks de handelsspanningen verwacht het Planbureau een lichte economische groei in de eurozone met 0,9% in 2024 tot 1,3% in 2025 en 1,4% in 2026, gestimuleerd door begrotingsmaatregelen en de versoepeling van het monetair beleid.

De groei van de Belgische economie blijft naar verwachting relatief stabiel van 1,0% in 2024 tot 1,2% in 2025 en 1,1% in 2026. Voor 2025 wordt de groei voornamelijk gedragen door de particuliere consumptie en de bedrijfsinvesteringen. Daarnaast blijven overheidsconsumptie en -investeringen fors stijgen, vooral door hogere defensie-uitgaven.

© Fedustria

Nawoord
De aanhoudende periode van laagconjunctuur in combinatie met de moeilijk voorspelbare geopolitieke factoren weerhouden de meubelbedrijven er niet van om te blijven inzetten op innovatie, duurzaamheid en circulariteit.

Topdesign van wereldklasse
De state-of-the-art producten van onze Belgische meubelbedrijven worden wereldwijd geapprecieerd omwille van hun creativiteit, kwaliteit en service op maat. Onder de vlag 'Belgian Furniture powered by Fedustria' worden (collectieve) standen op meubel- en interieurbeurzen op poten gezet, zoals o.a. in Milaan, Index Dubai of Maison & Objet.

Dat Belgisch meubeldesign (zowel in- als outdoor) van wereldniveau is, werd onlangs nogmaals duidelijk tijdens de Belgisch Economische Missie naar de Verenigde Staten. Daar werd het Belgisch meubeldesign in de kijker gezet en werd een Memorandum of Understanding (MoU) ondertekend met de TBS Design Gallery in San Francisco. Dit strategisch partnerschap heeft als doel de aanwezigheid en zichtbaarheid van Belgisch design in Californië te versterken en duurzame trans-Atlantische samenwerking binnen de designwereld te bevorderen.

Vanaf 2026 lanceren Fedustria en haar lidbedrijven de Belgian Design Days in California. Dit evenement nodigt architecten, ontwerpers en klanten uit om de creativiteit, het vakmanschap en de innovatie van Belgisch design van dichtbij te ervaren in de showroom van de TBS Gallery.

Naast San Francisco ontwikkelt Fedustria ook nieuwe kansen in Los Angeles, met de steun van Flanders Investment & Trade (FIT) en de Belgische diplomatieke vertegenwoordiging. Er staan plannen op stapel voor een pop-uppresentatie.

Voorlopers op vlak van duurzaamheid en circulariteit
Mede in het licht van wetgevende initiatieven, zoals de uitgebreide producentenverantwoordelijkheid, wordt versterkt ingezet op bv. ecodesign en "design for disassembly", wat hergebruik en recyclage van materialen en grondstoffen mogelijk maakt. Een voorloper daarop is zonder twijfel de matrassensector, waar steeds vaker circulaire oplossingen worden aangeboden op de markt. Belgische fabrikanten nemen hier een vooraanstaande rol in en dienen vaak als voorbeeld voor hun Europese collega's. Verschillende nieuwe businessmodellen zien daarnaast het licht: herstel, hergebruik en verhuur van meubelen.

Het is nu zaak om ook de consument bewuster te maken van het belang van deze circulaire en ecologisch verantwoorde oplossingen en producten.

Normaal gezien zal op 30 december 2025 de Europese Ontbossingsverordening EUDR (European Union Deforestation Regulation) van kracht worden na een jaar uitstel. Recentelijk diende de Europese Commissie een voorstel in om deze verordening verder te vereenvoudigen en aan te passen om zo de administratieve overlast te gaan beperken. Dit voorstel zorgt echter niet dadelijk voor broodnodige verduidelijking en het blijft onzeker dat het de nodige politieke steun zal krijgen.

Talent gezocht
Met initiatieven zoals het trendplatform watf.news (Woodcrafts and Textile Futures) en de STEAM-tool TWIINZ.WORLD, uitgerold in samenwerking met Youth marketing agency Trendwolves, wil Fedustria jong talent laten kennismaken met en toeleiden naar de meubelsector. Via TWIINZ.WORLD kunnen 10- tot 14-jarigen in een virtuele wereld creatief aan de slag met 3D-producten van

Fedustria-lidbedrijven om zo hun eigen droomwereld (bv. droomslaapkamer, droomklas, droomtuin) te creëren.

Kiezen voor houten meubelen is gezond!
Recent neurowetenschappelijk onderzoek o.l.v. Prof. Dr. Steven Laureys toont aan dat hout een positieve impact heeft op ons welzijn: het verlaagt stress, draagt bij aan positieve emoties, versterkt de emotionele intelligentie en betrokkenheid. Of het nu thuis, op kantoor, op school of in het ziekenhuis is, hout creëert een warme en geruststellende sfeer. Kiezen voor houten meubelen is dus positief voor ons welzijn. Meer weten over het onderzoek: https://houtdenatuurlijkekeuze.be/ons-brein-houdt-van-hout/

Uitgebreid aanbod
Belgische meubelproducenten bieden voor elk wat wils: of het nu gaat om meubilair in kit, compacte meubelen, grootse opstellingen, van minimalistisch strak design tot ruime uitvoeringen, van midden tot hoog segment. Op de Meubelbeurs Brussel krijgt men een mooi overzicht van wat de Belgische meubelindustrie te bieden heeft. Zeker een bezoekje waard!

De kerncijfers (2024) Belgische meubelindustrie

  • 667 bedrijven
  • 8.739 werknemers
  • Omzet: 2 miljard euro
  • Evolutie van de activiteit in waarde: -7%
  • Exportaandeel: 57%
  • Aandeel in de totale omzet van de Belgische hout- en meubelindustrie: 33%

Samenvatting ontwikkelingen in de eerste helft van 2025

  • Omzet: 982 miljoen euro, -5,7% in vergelijking met eerste semester 2024
  • Investeringen: -2,4% in eerste semester 2025; 38,4 miljoen euro
  • Bezettingsgraad productiecapaciteit: 83,2%
  • Export: -10,1% in vergelijking met dezelfde periode in 2024. Frankrijk blijft de grootste
  • afzetmarkt
  • Import: -2,3% in vergelijking met dezelfde periode in 2024

Meer informatie:
Fedustria
www.fedustria.be

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer