Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Hoe blijft de industrie concurrerend?

Onder druk van stijgende energiekosten, personeelstekorten en mondiale concurrentie overwegen steeds meer bedrijven hun productie te verplaatsen naar het buitenland. Hoe houd je de bedrijven binnen de industriële sector, die goed is voor 12% van het bnp, toekomstbestendig?

© Moreno Soppelsa | Dreamstime

Servitization als wapen tegen de concurrentie
Bestuurders in de industrie luiden de noodklok. Zijn nieuwe verdienmodellen het antwoord? Volgens industrie-experts David Kemps van ABN AMRO en prof. Meindert Flikkema van Berenschot wel. Dat bespreken zij in de nieuwste aflevering van de podcast 'De vooruitgang aan tafel', gepresenteerd door Rens de Jong.

Volgens Meindert zijn hoge loonkosten, dure energie en schaarste aan grondstoffen niet het enige probleem. Het ontbreekt veel industriële bedrijven, vooral in het mkb, aan een langetermijnvisie. "Veel ondernemers zijn bezig met vandaag en morgen, maar missen een duidelijke strategie voor de komende vijf tot tien jaar", zegt David.

"We moeten toe naar een model waarin je niet alleen een machine verkoopt, maar de zekerheid biedt dat die altijd blijft draaien", vertelt Meindert

Van producten naar diensten
Een van de oplossingen ligt volgens beide experts in het combineren van producten en diensten. "We moeten toe naar een model waarin je niet alleen een machine verkoopt, maar de zekerheid biedt dat die altijd blijft draaien," zegt Meindert. Zo'n Product-as-a-Service model zorgt voor meer toegevoegde waarde en langdurige klantrelaties, maar vraagt volgens Kemps "ook om een compleet andere manier van financieren en organiseren".

"We zijn een innovatief land met topuniversiteiten. Daar ligt onze kracht, we moeten dat vernuft beter benutten", stelt Meindert. De problemen en ideeën van klanten kunnen de sleutel zijn tot nieuwe verdienmodellen. Hoewel veel mensen bij industrie denken aan grote namen als ASML of Aalberts, bestaat ruim 95% van de sector uit mkb-bedrijven. Dit ecosysteem vormt de ruggengraat van de Nederlandse economie. "Zonder productie geen diensten", zegt Kemps. "Ons land kan niet alleen draaien op advocaten, notarissen en ….. bankiers."

© Moreno Soppelsa | Dreamstime

Bestuurders aan zet
Wat kunnen bestuurders morgen al doen? Volgens Kemps begint het met inzicht in de bestaande klanten en machines. "Ga na waar je machines staan en kijk of je onderhoudscontracten kunt afsluiten. Dat kan al enorme waarde opleveren." Meindert voegt toe: "Betrek je klant in het gesprek. Hun problemen en ideeën kunnen de sleutel zijn tot nieuwe verdienmodellen." Kortom, de industrie hoeft niet per se te krimpen, maar moet wel transformeren. Minder focus op kosten en meer aandacht voor innovatie, klantwaarde en samenwerking zijn voorwaarde om de sector toekomstbestendig te maken.

Of, zoals Meindert het zegt: "De industrie hoeft niet in de winter terecht te komen, mits bedrijven nu vernieuwende stappen zetten."

Meer informatie:
ABN AMRO
www.abnamro.nl

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer