De koopkracht steeg in 2024 met 3,6 procent, de sterkste groei in ruim twintig jaar. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS. De flinke toename komt vooral door de cao-loonstijging van 6,8 procent, de hoogste in meer dan veertig jaar.
Vooral werknemers plukten de vruchten: hun koopkracht nam in doorsnee met 5,3 procent toe. Zelfstandigen zagen een bescheidener groei van 3,1 procent, onder meer afgeremd door de lagere mkb-winstvrijstelling en zelfstandigenaftrek.
© Delstudio | Dreamstime.com | Dreamstime
Winnaars en verliezers
- Werknemershuishoudens: fors in de plus, geholpen door hogere lonen en arbeidskortingen.
- Zelfstandigen: vooruitgang, maar afgeremd door fiscale ingrepen.
- Bijstandshuishoudens: nauwelijks groei (+0,2 procent), mede door het wegvallen van de energietoeslag.
- Gepensioneerden: eindelijk weer licht herstel (+1,8 procent), na drie jaar daling.
- Gezinnen profiteren extra
- Huishoudens met kinderen zagen een bovengemiddelde koopkrachtstijging. - Tweeverdienersgezinnen gingen er 5,6 procent op vooruit, eenoudergezinnen 4,8 procent.
Met name de verhoging van het kindgebonden budget en de kinderbijslag gaf gezinnen meer lucht in de portemonnee.
Meer informatie:
CBS
www.cbs.nl