Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

De pijnlijke paradox van de woningmarkt: maar liefst 90.000 woningen staan leeg

GroenLinks-PvdA stelt in haar verkiezingsprogramma dat er in Nederland tienduizenden woningen leegstaan en wil maatregelen om dit terug te dringen. Volgens het CBS klopt dit beeld: begin 2024 stonden circa 230.000 woningen leeg, waarvan 90.000 langer dan een jaar, aldus woordvoerder en onderzoeker Luuk Hovius.

© Funda.nl

Leegstand kan verschillende oorzaken hebben. Soms gaat het om zogenoemde frictieleegstand, waarbij er tijdelijk niemand in een woning woont, omdat er een nieuwe huurder gezocht wordt. Daarnaast spelen veranderingen in wet- en regelgeving mee, zoals het verbod op tijdelijke huurcontracten, waardoor verhuurders soms wachten met opnieuw verhuren.

Volgens vastgoedeconoom Madeline Buijs is langdurige leegstand zelden puur speculatief. Vastgoedeigenaren streven doorgaans naar rendement via huurinkomsten én waardestijging van hun panden. "Wie een woning leeg laat staan, ziet af van direct rendement", zegt ze. "Alleen wanneer wordt geanticipeerd op nieuwe regelgeving kan leegstand tijdelijk aantrekkelijk lijken."

GroenLinks-PvdA wil gemeenten de mogelijkheid geven om een heffing en leegstandsverordening in te voeren, zodat woningen zonder geldige reden weer beschikbaar komen. Buijs benadrukt dat dit zowel voordelen als risico's kent. Enerzijds kan het aanbod op de huurmarkt toenemen, wat de woningnood verlicht. Anderzijds kunnen verhuurders besluiten hun bezit te verkopen als de regels te strikt worden.

Dat kan positief uitpakken voor starters op de koopmarkt, maar minder gunstig zijn voor huurders die afhankelijk blijven van betaalbare huurwoningen.

Bron: Een Vandaag

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer