Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Overbieden op huizen stagneert door hogere hypotheekrente

In het eerste kwartaal van 2025 werd in Nederland gemiddeld 4,8% boven de vraagprijs geboden bij de aankoop van een huis (zie Figuur 1). Dit is gemiddeld net zoveel als het vorige kwartaal. In het vierde kwartaal van 2024 stagneerde de gemiddelde overbieding. Er kan dus worden geconcludeerd dat deze stagnatie nu doorzet. Dat meldt Huispedia in het Trendrapport Q1 2025.


Figuur 1: Gemiddelde overbieding als percentage van de vraagprijs per kwartaal.

Landelijk niveau
In het eerste kwartaal van 2025 werd in Nederland gemiddeld 4,8% boven de vraagprijs geboden bij de aankoop van een huis (zie Figuur 1). Dit is gemiddeld net zoveel als het vorige kwartaal. In het vierde kwartaal van 2024 stagneerde de gemiddelde overbieding. Er kan dus worden geconcludeerd dat deze stagnatie nu doorzet.


Figuur 2: Percentage van de woningen onder- of overgeboden per kwartaal.

In Figuur 2 is te zien dat het percentage van biedingen boven de vraagprijs licht is toegenomen. Dit percentage steeg van 69,7% in het vierde kwartaal naar 70,3% in het eerste kwartaal. Tegelijkertijd daalde het percentage woningen welke onder de vraagprijs zijn verkocht van 23,2% naar 22,5%. Het percentage biedingen op de vraagprijs vertoonde een lichte stijging, van 7,2% naar 7,3%.


Figuur 3: Verdeling van het Huispedia vraagprijsinzicht over verkochte woningen per kwartaal.

In Figuur 3 is de verdeling van het Huispedia vraagprijsinzicht te zien. Hierbij wordt de vraagprijs vergeleken met o.a. de vraagprijzen van vergelijkbare woningen. Figuur 3 toont aan dat in het eerste kwartaal een hoger percentage van de verkochte woningen (54,5%) laag in de markt is gezet in vergelijking met het vierde kwartaal (49,2%). Daarnaast daalt het percentage verkochte woningen met een hoge vraagprijs van 14,7% naar 10,8%. Het percentage woningen dat met een redelijke vraagprijs op de markt is gezet daalt van 36,1% naar 34,7%.


Figuur 4: Gemiddelde overbieding als percentage van de vraagprijs verdeeld per Huispedia vraagprijsinzicht per kwartaal

In Figuur 4 is te zien dat op woningen die laag in de markt worden gezet, nog steeds meer wordt overboden dan bij andere woningen. Staat een woning laag in de markt, dan werd daar het eerste kwartaal gemiddeld 5,7% boven de vraagprijs geboden. Dat is meer dan bij woningen met een redelijke vraagprijs (4,2%) of woningen die hoog in de markt zijn gezet (2,3%). Voor woningen die laag in de markt worden gezet, blijft het percentage overbieden gelijk ten opzichte van het vorige kwartaal. Op woningen die redelijk en hoog in de markt worden gezet is minder overboden ten opzichte van het vorige kwartaal.

Naast statistieken over onder- en overbieden houdt Huispedia ook actief de prijshistorie bij van woningen die te koop worden gezet. Op nationaal niveau blijkt dat het percentage woningen waarvan de prijs is verlaagd, ten opzichte van het totaal aantal woningen dat te koop wordt aangeboden, daalt. In het eerste kwartaal van 2025 betrof 10% van alle woningen die te koop werden gezet een woning die opnieuw werd aangeboden met een lagere vraagprijs. Ten opzichte van het vorige kwartaal (12,1%) is dit een daling van 2,1 procentpunt.

Lees hier het complete Trendrapport Q1 2025.