Ondercover journalisten van Earthsight hebben de illegale handel in berkenmultiplex blootgelegd, waarbij in Europa verboden Russisch en Wit-Russisch hout op de markt komt. Sinds de Russische invasie in Oekraïne in 2022 is de import van hout uit deze landen verboden, maar de handel in het begeerde berkenmultiplex gaat nog steeds door. Het onderzoek van Earthsight toont aan dat er via omwegen, zoals Turkije, Kazachstan en China, eenvoudig Russische en Wit-Russische houtproducten naar Europa worden gesmokkeld.
Foto: Dreamstime.
Ondanks de sancties vinden veel van deze producten hun weg naar Europese landen, waaronder Polen, Roemenië en de Baltische staten. Journalisten die undercover werkten, ontdekten dat leveranciers in Polen grote hoeveelheden berkenmultiplex uit Rusland op voorraad hadden. Dit hout werd vaak voorzien van vervalste herkomstpapieren om de sancties te omzeilen.
Earthsight concludeert dat de controle op de herkomst van hout onvoldoende is en dat de wetgeving niet effectief wordt gehandhaafd. Ze waarschuwen dat certificaten zoals FSC niet altijd garant staan voor legaal hout, aangezien er gevallen zijn van Russisch hout met een FSC-label. De journalistengroep pleit voor striktere naleving van de Europese wetgeving en beter toezicht op de houtsector.
Bekijk hier het complete rapport van Earthsight.