Het Duitse consumentenvertrouwen is het jaar negatief begonnen met een daling van de economische verwachtingen, inkomensverwachtingen en de bereidheid om geld uit te geven. De indicator voor het consumentenklimaat, een belangrijke graadmeter voor het consumentenvertrouwen, daalde van -21,4 punten in januari naar -22,4 punten in februari, wat wijst op moeilijke vooruitzichten voor de economie van het land.
Foto: Dreamstime.
Het GfK Consumer Climate, gebaseerd op consumenteninterviews uitgevoerd door GfK en het Nürnberg Institute for Market Decisions (NIM), weerspiegelt een algemene daling van het optimisme. Hoewel de bereidheid om te sparen licht is gestegen met 2,3 punten ten opzichte van eind 2024, is het bredere economische pessimisme duidelijk zichtbaar. Rolf Bürkl, consumentenexpert bij het NIM, merkte op dat de hoop op herstel die eind 2024 werd waargenomen, is vervlogen, waarbij inflatiedruk en een trage economie bijdragen aan deze negatieve verschuiving.
De economische vooruitzichten voor 2025 zijn ook verzwakt. Nadat de Duitse economie in 2024 met 0,2% kromp, betekende dit het tweede achtereenvolgende jaar van recessie. De prognoses voor de reële bbp-groei in 2025 zijn naar beneden bijgesteld: de economie zal naar verwachting met slechts 0,5% groeien. Deze sombere prognoses hebben hun weerslag op de visie van consumenten op zowel de economie als hun persoonlijke financiële vooruitzichten.
De inkomensverwachtingen zijn met 2,5 punten gedaald, waarmee een deel van de stijging in december 2024 ongedaan is gemaakt. De indicator staat nu op -1,1 punten, wat de minder optimistische vooruitzichten voor de inkomens van huishoudens weerspiegelt. Terwijl de inkomens in de eerste helft van 2024 enigszins verbeterden, werd de tweede helft gekenmerkt door stagnatie, een weerspiegeling van de bredere economische vertraging.
Dalende inkomensverwachtingen hebben een directe invloed op de koopbereidheid van consumenten. De koopbereidheid daalde met 3 punten tot -8,4 punten, het laagste niveau sinds augustus 2024. Deze daling van de consumentenbestedingen wordt nog verergerd door de stijgende inflatie: de prijzen stegen in december met 2,6%, wat een domper zet op de vooruitzichten voor zowel het huishoudbudget als de retail.
Fabriekssluitingen en het verschuivende landschap van productieverplaatsingen hebben het gevoel van onzekerheid onder de beroepsbevolking versterkt en het consumentenvertrouwen verder aangetast. Ondanks een lichte stijging van de spaarintenties blijft het algemene sentiment zwak omdat de economische uitdagingen aanhouden.
Meer informatie:
NIQ
www.nielseniq.com