Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Doe-het-zelfwinkels, keukens, vloeren zien omzet juist dalen

Hogere omzet, maar minder verkoopvolume voor meubelhandelaren en woninginrichters

De detailhandel zette in het derde kwartaal van 2023 ruim 4 procent meer om dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dit kwam door prijsstijgingen, want er werd bijna 3 procent minder verkocht. De interieurbranche boekte wisselende resultaten, maar over het geheel genomen werden qua verkoopvolume minder producten verkocht dan vorig jaar.

Er gingen meer detailhandelaren failliet dan in het vorige kwartaal. Dit meldt het CBS op basis van nieuwe kwartaalcijfers over de detailhandel.

Het verkoopvolume was voor het zesde kwartaal op rij lager dan een jaar eerder. Vanaf het tweede kwartaal 2022 verkopen detailhandelaren minder. De omzetstijging in deze kwartalen kwam door hogere prijzen.

Omzet detailhandel 3e kwartaal 2023

Klik op de foto om te vergroten.

Meubels en woninginrichting
Omzet (verandering t.o.v. een jaar eerder): 1,6%
Volume (verandering t.o.v. een jaar eerder): -2,2%

Doe-het-zelfwinkels, keukens, vloeren
Omzet (verandering t.o.v. een jaar eerder): -2,0%
Volume (verandering t.o.v. een jaar eerder): -6,3%

Meer online omzet
In het derde kwartaal nam de online omzet van detailhandelaren toe met 1,4 procent vergeleken met dezelfde periode van een jaar eerder. Maar bij detaillisten die zowel online verkopen als via een fysieke winkel, ook multichannelers genoemd, nam de online omzet met ruim 2 procent af. Bij winkels die alleen online verkopen groeide de omzet in het derde kwartaal van 2023 met ruim 4 procent.

Meer faillissementen
In het derde kwartaal zijn 75 bedrijven in de detailhandel failliet verklaard. Het aantal faillissementen in de detailhandel nam met 60 procent toe vergeleken met het derde kwartaal van 2022. Toen werden er 47 faillissementen uitgesproken. Van alle uitgesproken faillissementen in het derde kwartaal van 2023 was 9 procent een bedrijf in de detailhandel. In het vorige kwartaal was dat 7 procent.

In het derde kwartaal waren er bijna 163 duizend bedrijven in de detailhandel (exclusief tankstations en apotheken). Dat is 7,3 procent van alle Nederlandse bedrijven. Bijna 7 op de 10 detailhandelaren was een bedrijf met één werkzame persoon.

Minder detailhandelaren negatief over economisch klimaat
Aan het begin van het vierde kwartaal van 2023 oordeelden detailhandelaren licht negatief over het economisch klimaat in de komende drie maanden. Per saldo 6 procent van de ondernemers verwachtte een verslechtering. Het jaar ervoor waren veel meer ondernemers negatief over het economisch klimaat en was het saldo -34,4 procent.

Gerelateerde artikelen → Zie meer